PRATİK LEZZETLİ TARİFLER nefis yemek tarifleri

Bilgiler

Bu alan, dilediğiniz kadar çok sözcükle doldurabileceğiniz, içerikleriniz için tasarlanan uzun bir metin alanıdır. Makaleler, uzun misyon açıklamaları, şirket politikaları, yönetici profilleri, şirket ödülleri/nişanları, ofis konumları, paydaş raporları, beyaz bültenler, basın yansımaları ve az ama öz olarak yazılamayan diğer içerikleri yazabilirsiniz.


Makaleler – Şirketinizle ilgili her şey, iyi bir makale konusu olabilir: Operasyonlarla ilgili kısa süre önce gerçekleşen değişiklikler, şirketin en son yaptığı maç veya bunlar bulunduğunuz sektörden de örnekler olabilir. Genel iş trendleri (ulusal ve hatta uluslararası ölçekte düşünün) de harika bir makale malzemesi olabilir.


Misyon açıklamaları – Şirketinizin misyonunu açıklayarak, şirketiniz hakkında fazlasıyla bilgi verebilirsiniz. Yok mu? Şirketiniz için bir misyon açıklaması oluşturup burada paylaşmak için şimdi, harika bir zaman olabilir. İyi bir misyon açıklaması, şirketin gerçekleştirdiklerinin arkasında yatan itici gücü açıklar.


Şirket politikaları – İşiniz için özellikle önem taşıyan şirket politikaları var mı? Örneğin sınırsız babalık/doğum izni politikanız, şirketinizi çalışanların nezdinde daha yükseğe taşımış olabilir. İşe bundan söz ederek başlayabilirsiniz.


Yönetici profilleri – Bir şirket, ancak üst yönetimin liderliği kadar güçlüdür. Burası, en iyi ofislerde kimlerin yer aldığını göstermek için güzel bir yerdir. Her bir yöneticinin hayat hikayesini güzel bir şekilde görevleri, ne kadar süredir o pozisyonda bulundukları ve bu pozisyona nasıl eriştikleri gibi bilgilerle birlikte yazın.

Ayrıntılar

Sunulan alan, hedef kitlenizin daha fazla bilgi edinmeyi ve içerik okumayı istemesini sağlamak için söyleyecekleriniz konusunda ilgilerini çekmek üzere kullanabileceğiniz bir içerik önizleme alanıdır. Sayfada görünecek en ilginç ayrıntıyı seçin ve buraya yazın.

Ayrıntıları öğrenin

Pratik Muska Böreğinin Yapılışı

Doyurucu ve Pratik

Uzun şeritler halinde kesilen hazır yufkalar.

Kararın sizde olduğu, örnek olarak olarak haşlanmış patates,peynir,ve maydanoz üçlüsünün yer aldığı iç harçla hazırlanmış muska böreği tarifi. Üçgen şeklini alacak şekilde bir sağa , bir sola doğru sarılıyor, en son kalan uç kısımları az miktarda suya batırılarak kapatılıyor. Yapılan börekler tepsiye dizildikten sonra üzerine yumurta sürülüyor ve fırına veriliyor. Çay saatlerini süslemekle kalmayıp, doyurucu bir kahvaltı olarak tüketiliyor.

İsteğe bağlı olarak ise kıymalı iç harçla hazırlanan muska börekleri, sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis edildiğinde mantı izlenimi bile veriyor.


PÜF NOKTASI

Pişirme esnasında iç harcın dışarı taşmaması için börekleri mutlaka yumurta akı ya da suyla kapatmaya özen gösterin. Fırında yapılan böreklerin kurumaması için, çırpılmış yumurta, süt ve sıvı yağ karışımı sürebilirsiniz.


Malzemeler

* 3 adet hazır yufka

* 2 adet haşlanmış patates

* 5 dal maydanoz

* 1/2 tatlı kaşığı pul biber

* 1/2 çay kaşığı tuz

* 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Pişirme Önerisi

Muska böreklerini arzu ettiğiniz iç harç karışımlarıyla hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kızgın yağda kızartıp serviste yapılabilir.

Nasıl Yapılır?

* Maydanoz yapraklarını ayıklayıp bol suda yıkadıktan sonra süzdürdükten sonra ince ince kıyın.

* Önceden haşlanmış patateslerin kabuklarını soyup püre haline getirin, incecik kıyılmış maydanoz yaprakları ile karıştırn.

* Pul biber, tuz ve taze çekilmiş tane karabiberle harmanlayıp karıştırın. Hazır yufkaları mutfak tezgahı üzerine tek kat olacak şekilde açın, ince uzun şeritler halinde kesin.

* Yufka şeritlerinin kenar kısımlarına hazırladığınız  iç harçtan bir yemek kaşığı kadar koyun. Kenarda kalan uç kısımlarını iç harç üzerine kapattığınız yufkaları üçgen şeklini alacak şekilde sarmaya başlayın.

* açılmaması için uç kısımlarını az miktarda su ile bastırıp yapıştırın. Yufka şeritleri bitene kadar aynı işlemi bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın.

* Yapılan muska böreklerini aralıklı olacak şekilde tepsiye dizin. dizim işlemi bittikten sonra önceden hazırlamış olduğunuz yumurta, süt ve yağ karışımını böreklerin üzerinde hafifçe sürüp fırına verin.

* 200  derecede 15-20 dakika pişirildikten sonra servis yapılabilir.


AFİYET OLSUN...

Pazı Sarması

image478

Malzemeler

* 1 Bağ Pazı

* 1 Kase Bulgur

* 1 Paket Lor Peyniri

* Margarin veya Sıvı Yağ

Yapılışı

Pazıyı sap kısımlarının kesilip yıkandıktan sonra kaynar su üzerine dökülür. Yapraklar yumuşayınca suyu süzülür ve soğuk suya tutulur.

İç Malzeme

1 kase bulgur haşlanırken 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Suyu çekilinceye kadar bekletilir. Soğumaya bırakılır. Soğuyunca derin kase içerisinde lor peyniri ile karıştırılır.


Pişirilmeye hazırlama

Pazı yapraklarının içerisine hazırlanan iç malzeme konulup teker teker sarılır. Derin tencere içerisine margarin veya 2 kaşık sıvı yağ konulur. Ateşte biraz kızgın oluncaya kadar bekletilir. Sarılan sarmalar tencere içerisine dizilir. Dizme işi bittikten sonra üzerine 1 bardak su ilave edilir. 10-15 dk pişirilir.

Pişirilen sarma üzerine dökülen sos için sarımsaklı yoğurt ve sıvı yağ ilave edilerek, sıcak olarak servis yapılır.


Afiyet Olsun...

müzik

Audio

Stream music and playlists with SoundCloud and wow your visitors with your tunes.

Video

Bu harika videoya bir göz atın

LEZZETLİ